تاريخ : ۹۲/۰۴/۲۶ | 23:1 | نویسنده : S.A

نکاتی در مورد قرص ال دی که برایتان مفید است. 

مزیت ها:

- اثر بخشی بالا

- برگشت سریع باروری پس از قطع روش

- منظم شدن، کاهش درد و خونریزی قاعدگی ( کاهش سندرم پیش از قاعدگی ) و کم خونی به دنبال قاعدگی ها

- کاهش بروز کیست های تخمدانی

- کاستن از بروز بیماری های خوش خیم پستان

- افزایش تراکم استخوان ها

- کاهش بروز بیماری های التهابی لگن (PID)

- کم شدن بروز سرطان های رحم و تخمدان

- کاهش بروز حاملگی خارج از رحم (EP)

- جلوگیری از بروز تصلب شرایین ( آترواسکلروز )

- کاهش بروز اندومتریوز

- بهبود آرتریت روماتویید


عوارض شایع و چگونگی برخورد با آنها:

عارضه های شایع معمولا در ماه های اول مصرف بروز نموده و در عرض 2-3 ماه کاهش یافته و یا از بین می رود. این عارضه ها و چگونگی برخورد با آنها به شرح زیر است:

1- افزایش وزن: دلایل افزایش وزن، تجمع مایعات در بدن به دلیل اثر پروژسترون، افزایش اشتها و به دنبال آن افزایش مصرف مواد غذایی است. افزایش وزن با ورزش منظم و رژیم غذایی متعادل بهبود می یابد.

2- لکه بینی و خونریزی بین قاعدگی ها : معمولا در مدت 2-3 ماه اول مصرف مشاهده شده و می تواند ناشی از فراموشی قرص نیز باشد. برای چگونگی برخورد به تذکرهای حین مصرف مراجعه شود.

3- حساسیت پستانها: با رعایت توصیه های بهداشتی رفع می گردد. اگر مشکل ادامه یابد، فرد به ماما و در صورت نیاز به متخصص زنان ارجاع خواهد شد.

4- سردردهای خفیف: غالبا با مسکن های معمولی برطرف می شود. سردردهای شدید و یا سردردهایی که با فشار خون بالا، علائم عصبی یکطرفه و یا اختلالات بینایی همراه باشد، از علائم هشدار بوده و ارجاع فوری به متخصص مربوطه و تغییر روش را ایجاب می کند.

5- تهوع: خوردن قرص در صورت تهوع شدید و غیر قابل تحمل ادامه نخواهد یافت. خوردن قرص در هنگام خواب و یا همراه با غذا، راهی موثر برای کاهش شدت تهوع های خفیف و قابل تحمل خواهد بود. درمان موقت تهوع برای 2-3 ماه اول با داروهای ضد تهوع ( مثل ویتامین B6 شبی یک قرص ) نیز امکان پذیر است.


 زمان شروع استفاده از قرص های ترکیبی پیشگیری از بارداری ترکیبی:

وضعیت متقاضی از نظر زمان شروع:

1- مصرف این قرص ها باید در پنج روز اول قاعدگی ( روز اول تا روز پنجم ) آغاز گردد. برای اطمینان بیشتر بهتر است که مصرف آن از روز اول خونریزی قاعدگی شروع شود. قرص در ساعت خاصی از شبانه روز تا پایان بسته 21 عددی خورده می شود. مصرف بسته بعدی پس از یک فاصله هفت روزه آغاز خواهد شد.

2- مصرف این قرص ها پس از زایمان و در دوران شیردهی به دلیل تاثیر آنها بر روی شیر مادر ( کم کردن مقدار و ترشح شدن آن در شیر ) توصیه نمی شود. ( مصرف آن در مادران شیرده تا 6 ماه پس از زایمان ، منع مطلق دارد.(

3- اگر مادر پس از زایمان به فرزند خود شیر ندهد می تواند مصرف این قرص ها را سه هفته پس از زایمان آغاز نماید.

4- مصرف این قرص ها را می توان در پنج روز اول بلافاصله بعد از سقط آغاز نمود.

5- اگر فرد خواهان قطع کاربرد روش پیشگیری از بارداری فعلی خود ( لاینسترونول ، آی یو دی، نورپلانت و یا DMPA ) و استفاده از قرص های ترکیبی بوده و قطع روش های فوق در یکی از 5 روز اول قاعدگی اتفاق بیافتد، می تواند مصرف این قرص ها را بلافاصله شروع کند. در غیر این صورت ، آغاز استفاده از قرص های ترکیبی تا قاعدگی بعدی به تاخیر افتاده و تا آن زمان استفاده از کاندوم توصیه می شود. همچنین کاربران لاینسترنول به شرط آمنوره و استفاده مرتب از لاینسترنول ، بلافاصله پس از قطع لاینسترنول و کاربران DNPA که دچار آمنوره هستند. اگر DMPA را در فاصله زمانی 14 ± 90 روز قبل تزریق کرده باشند، می توانند استفاده از قرص های ترکیبی را آغاز نمایند. در غیر این صورت آغاز استفاده از قرص به بررسی حاملگی و رد احتمال آن منوط می شود.


آزمایش و معاینه های لازم

جلسه اول:

1- بررسی وضعیت سلامتی

2- اندازه گیری فشار خون

3- معاینه پستان و لگن

4- آزمایش پاپ اسمیر ( 4-6 هفته پس از زایمان و مطابق دستورالعمل کشوری (

5- بررسی مشکلات انعقادی و چربی های خون ( در صورت سابقه ترومبوز و یا بیماری های قلبی در بستگان درجه یک زیر 50 سال (

توجه 1: معاینه تیرویید برای تجویز قرص های پیشگیری از بارداری لازم نیست.

توجه 2: انجام آزمایش ها در ویزیت اول اجباری نیست.


مراجعه های پیگیری:

اولین بررسی پس از 3 ماه و سپس هر 6 ماه یکبار تا دو سال، و از آن پس در صورت نبودن هرگونه مشکل هر ساله و به شرح زیر انجام میشود:

1- فشار خون

2- وزن

3- پیگیری بروز علائم هشدار و عارضه ها و در صورت لزوم بررسی آنها

4- بررسی دقیق تر خانم های با بیماری مزمنی که اثر OCP روی آن بیماریها مشخص نیست ( منظور بیماری هایی است که در موارد منع مصرف قرص اشاره ای به آن نشده است مانند گواتر) 


برچسب‌ها: سوالات مردم, مامایی, تنظیم خانواده